Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” powstał w maju 1985 roku i działa nieprzerwanie do dziś. Przez wszystkie lata swojej działalności zespół dał ok. 1000 koncertów w kraju i za granicą. Występował wielokrotnie we Francji, Anglii, Włoszech, Portugalii, Szwecji, Hiszpanii, na Białorusi, na Litwie, Słowacji, Węgrzech, Rosji, Turcji, Bułgarii i północnej Walii. „Kujawy” koncertowały również na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2000 roku reprezentowały region kujawsko- pomorski na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze. Z udziałem zespołu zrealizowano wiele filmów edukacyjnych dla telewizji Polonia, film „Śladami Oskara Kolberga – Kujawy”, „Ziemia rodzinna to Kujawy”, „Pianobus Tomka Stroynowskiego” z Mietkiem Szcześniakiem , „Fryderyk 2010″ oraz „Chopin Preludium” z Ianem Gillanem w roli głównej. Nagrano dwie płyty CD, dokumentując melodie i pieśni kujawskie oraz kolędy i pastorałki. Kujawy były wielokrotnie przedmiotem prac magisterskich, doczekały się wielu publikacji dokumentujących jego dzieje i działalność.
W zespole Pieśni i Tańca „Kujawy” ćwiczy ponad sto osób w pięciu grupach tanecznych: Skrzatach, Stokrotkachi, Malwach, Reprezentacyjnej i Oldboyach. Tancerzom przygrywa kapela ludowa. W repertuarze zespołu oprócz tańców kujawskich są również tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak oraz z innych regionów Polski: Łowicz, Kurpie, Spisz, Rzeszów, Kaszuby, Śląsk, tańce i przyśpiewki górali żywieckich. Wszystkie tańce prezentowane są w kostiumach wykonanych zgodnie z muzealnymi wzorcami. Bogata i ciekawa historia Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” wypełniona jest przede wszystkim tysiącami systematycznie odbywanych prób, koncertami, obozami szkoleniowo-wypoczynkowymi, uczestnictwem w przeglądach, konkursach, festiwalach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Zespół prowadzi szeroką działalność edukacyjną dla dzieci w ramach warsztatów „Z malowanej skrzyni” w Izbie Tradycji Kujaw. To również kilkadziesiąt artystycznych wypraw zagranicznych. To także mnóstwo nagród i wyróżnień.

Za zasługi dla miasta i regionu w 2005 roku zespół został uhonorowany medalem Prezydenta Miasta Włocławek, w 2010 roku Medalem Wojewody Kujawsko- Pomorskiego. W 2015 r. podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 30 – lecia swojej działalności, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki uhonorował Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Kujawsko – Pomorskiego i jego mieszkańców medalem „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniesis” . 28 maja 2015 r. Zespół Pieśni i Tańca "Kujawy" uhonorowany został  Nagrodą Główną Prezydenta Włocławka.

Od 2003 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

 


Jesteśmy na

YouTube - logo   Facebook - logo

Należymy do

CIOFF


Wspierają nas