Ogólnopolski Festiwal Zespołów Folklorystycznych  „O kujawski wianek”.

 Od 2011 roku na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” każdej jesieni pojawiają się we Włocławku zespoły z najodleglejszych zakątków Polski: od morza do Tatr. Na ten jeden wyjątkowy dzień Stolica Kujaw staje się  folkową stolicą Polski.

Skąd pomysł na taka formę festiwalu? Dlaczego Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” zainicjował zmagania „O kujawski wianek”?

Wszystko to z miłości- do tradycji, do folkloru, do muzyki…. do tego co nas identyfikuje i określa. Przypomina, że „jesteśmy stąd”.

Cele, jakie przyświecają organizatorom, to popularyzacja i ochrona kultury ludowej, zdrowa rywalizacja tancerzy, integracja środowiska artystycznego oraz wymiana doświadczeń.  Od VI edycji konkurs  przeprowadzany jest  w trzech kategoriach:

  • dziecięce zespoły folklorystyczne poniżej 14 r.ż.
  • folklorystyczne zespoły pieśni i tańca, 14-19 lat
  • studenckie zespoły pieśni i tańca, powyżej 19 r.ż

Jury ocenia dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny, autentyczność regionalną strojów, opracowanie muzyczne oraz technikę wykonywanych tańców. Zdobywcy I, II i III miejsca w każdej kategorii otrzymują nagrody finansowe.

Ogólnopolski Festiwal Zespołów Folklorystycznych „O kujawski wianek” wpisał się już w kalendarz kulturalny naszego miasta, to jedna z tych imprez, która identyfikuje Włocławek.

W starożytnych igrzyskach zwycięzcom wręczano wieniec laurowy. Na włocławskim festiwalu czeka na laureata I nagrody, jak co roku, kujawski wianek.

 Laureaci:

2017

Jury Festiwalu  w składzie:

Marek Czarnowski-  znawca folkloru, nauczyciel muzyki, choreograf – przewodniczący

Jadwiga Kurant – znawca folkloru, choreograf

Maciej Pasternak – znawca folkloru, etnograf, choreograf

po obejrzeniu 12 prezentacji konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody  :

W kategorii: dziecięce zespoły folklorystyczne

Tytuł Laureata i I Nagroda – Szkolny Zespół Regionalny z Bukówca Górnego nagroda pieniężna,1300 zł

II nagroda - ex   aequo – Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw” z Brześcia Kujawskiego i Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza” z Radzikowa- po  700 zł każdy

Wyróżnienie

*ZPiT „Swojacy” z Baruchowa za walory wokalne zespołu  oraz nagroda rzeczowa

*Dziecięcy Zespół Folklorystyczny z Izbicy Kujawskiej za poprawne przedstawienie zabaw dziecięcych oraz nagroda rzeczowa

*ZPiT „Ziemia Kujawska” za włączenie do prezentacji elementów humorystycznych oraz nagroda rzeczowa

*Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego za propagowanie folkloru Warmii oraz nagroda rzeczowa

W kategorii: folklorystyczne zespoły pieśni i tańca ( młodzieżowe)

Tytuł Laureata i I Nagroda Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza” z Radzikowa, nagroda pieniężna -1300 zł

II nagroda –Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” z Łowicza nagroda pieniężna -800 zł

III Nagroda- Zespół Pieśni i Tańca „ Blichowiacy”  z Łowicza  nagroda pieniężna – 600 zł

Wyróżnienie

-ZPiT „Swojacy” z Baruchowa” oraz nagroda rzeczowa

W kategorii: studenckie zespoły pieśni i tańca

Tytuł Laureata i I Nagroda – Ludowy Zespół Artystyczny „Promni” Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

2016

Jury:

Marek Czarnowski- przewodniczący jury

Elżbieta Kornaszewska

Krystyna Pawłowska

Kategoria wiekowa poniżej 14 r.ż

Tytuł Laureata Festiwalu- I nagroda- Zespół Tańca Ludowego „Przygoda” z Rybnika

II nagroda – Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka” z Opoczna

III nagroda   ex   aequo Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw” z Brześcia Kujawskiego i Dziecięcy Zespół Folklorystyczny z Izbicy Kujawskiej.

Wyróżnienie

Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” z Szamotuł

Kategoria wiekowa 14-19 lat

Tytuł Laureata i I Nagroda – Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej z Lublina

II nagroda –Zespół Pieśni i Tańca „Mali Rzeszowiacy” z Mielca

III Nagroda- Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza” z Radzikowa

Wyróżnienie

-Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Pacyna” z Pacyny oraz nagroda rzeczowa

-Zespół Pieśni i Tańca „Złote Łany” z Białych Błot oraz nagroda rzeczowa

 

Kategoria wiekowa powyżej 19 r.ż

Tytuł Laureata i  I nagroda – Zespół Regionalny „Sądeczanie” z Nowego Sącza

II Nagroda Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka

 

 2015

Jury:

Marek Czarnowski- przewodniczący jury

Jadwiga Kurant

Krystyna Pawłowska

 

Kategoria: Dziecięce Zespoły Folklorystyczne poniżej 14 lat

Tytuł Laureata Festiwalu - I miejsce-Dziecięcy Zespół Ludowy „Kocierzewiacy” z Kocierzewa Południowego

II miejsce- Szkolny Zespół Regionalny z Bukówca Górnego

III miejsce -Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw” z Brześcia Kujawskiego

 

 Kategoria: Folklorystyczne Zespoły Pieśni i Tańca powyżej 14 lat

Tytuł Laureata Festiwalu - I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” z Bydgoszczy

II miejsce - Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej

III miejsce - Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”

Wyróżnienie:

*Zespół Pieśni i Tańca „Łódź” z Łodzi

*Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon” w Łodzi

* Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa Południowego

* Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki” z Sannik

* „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin

 

2014

Jury:

Marek Czarnowski- przewodniczący jury

Jadwiga Kurant

Adam Pawlikowski

 Kategoria: Dziecięce Zespoły Folklorystyczne poniżej 14 lat

Tytuł Laureata Festiwalu - I miejsce- Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” Uniwersytetu Warszawskiego

II miejsce-Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń” z Torunia

III miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” z Ostrołęki

Wyróżnienie:

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia Poznań” z Poznania

 Kategoria: Folklorystyczne Zespoły Pieśni i Tańca powyżej 14 lat

Tytuł Laureata Festiwalu - I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” Uniwersytetu Warszawskiego

II miejsce - Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka

III miejsce - Zespół Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca” z Nowego Sącza

Wyróżnienie:

*Zespół Pieśni i Tańca „Łódź” z Łodzi

*Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z Radziejowa Kujawskiego

 

2013

Jury:

Marek Czarnowski- przewodniczący jury

Jadwiga Kurant

Adam Pawlikowski

 Kategoria: Dziecięce Zespoły Folklorystyczne poniżej 14 lat

Tytuł Laureata Festiwalu -I miejsce- Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej

Wyróżnienie:

Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa

 Kategoria: Folklorystyczne Zespoły Pieśni i Tańca powyżej 14 lat

Tytuł Laureata Festiwalu - I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń” z Torunia oraz I nagroda ex aequo Zespół Tańca Ludowego „Bystry” z Augustowa

II miejsce- Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” z Łowicza

Wyróżnienie:

Ludowy Zespół Artystyczny „Kasztelanka” z Sierpca

 Kategoria: Zespoły Seniorskie

Tytuł Laureata Festiwalu –Zespół Pieśni i Tańca Kujawy z Radziejowa Kujawskiego

Wyróżnienia: trzy zespoły ex aequo

*Zespół „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin

*Zespół „Spod strzechy” z Brześcia Kujawskiego

*Zespół Pieśni i Tańca Wrzos z Włocławka

 

 

2012

Jury:

Marek Czarnowski- przewodniczący jury

Jadwiga Kurant

Ryszard Lewandowski

 Kategoria: Dziecięce Zespoły Folklorystyczne poniżej 14 lat

Tytuł Laureata Festiwalu - dwa zespoły ex aequo :

I miejsce - Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw” z Brześcia Kujawskiego

I miejsce - Zespół Pieśni i Tańca Lublin z Lublina

II miejsce - Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń” z Torunia

III miejsce – Ludowy Zespół Artystyczny Kasztelanka z Sierpca

IV nagroda Zespół Pieśni i Tańca „Młoda Krajna” z Nakła

V miejsce- Zespół Pieśni i Tańca Tęcza” – Błonie k. Warszawy

 Kategoria: Folklorystyczne Zespoły Pieśni i Tańca powyżej 14 lat

Tytuł Laureata Festiwalu - I miejsce- Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z Radziejowa Kujawskiego

II miejsce- Ludowy Zespół Artystyczny Kasztelanka z Sierpca

III miejsce- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” , Boczki k. Łowicza

IV miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Krajna z Nakła

V miejsce- Klub Seniora „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin

 

2011

Jury:

Marek Czarnowski- przewodniczący jury

Jadwiga Kurant

Ryszard Lewandowski

Kategoria: Dziecięce Zespoły Folklorystyczne poniżej 14 lat

Tytuł laureata Festiwalu - dwa zespoły ex aequo :

I miejsce -Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw” z Brześcia Kujawskiego

I miejsce -Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń” z Torunia

II miejsce – Szkolny Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce” z Trójczyc k. Przemyśla ( woj. podkarpackie)

III miejsce – Dziecięcy Zespół Ludowy „Kocierzewiacy” z Kocierzewa Południowego ( woj. Łódzkie)

Kategoria: Folklorystyczne Zespoły Pieśni i Tańca powyżej 14 lat

Tytuł Laureata Festiwalu - I miejsce – Szkolny Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”

z Trójczyc k. Przemyśla ( woj. podkarpackie)

II miejsce- Zespół Pieśni i Tańca „Wrzos” z Włocławka

Nagrody rzeczowe:

*Zespół Folklorystyczny „Kujawy Nadwiślańskie” grupa „Obłoczek” z Lubania

*Folklorystyczny Zespół „Kruszynioki” z Kruszyna

*Klub Seniora „Senior Kujawy” z Włocławka

 


Jesteśmy na

YouTube - logo   Facebook - logo

Należymy do

CIOFF


Wspierają nas


Współpraca medialna